Як потрапити на територію ЄС та сусідніх країн
Особи, що тікають від війни в Україні, можуть знайти притулок у європейських країнах незалежно від їхнього офіційного статусу в Україні та їхнього громадянства. Прикордонники отримали інструкції пропускати всіх, хто тікає з України, навіть якщо їхні документи (закордонний паспорт, внутрішній паспорт) прострочені. Молдова також приймає біженців.
• Grupa Granica https://www.grupagranica.pl/ (англійська, польська, українська, російська) • Верховний комісаріат у справах біженців (ВКБ) https://help.unhcr.org/poland/...
• Словацька ліга захисту прав людини https://www.hrl.sk/en (англійська, словацька) • Mareena https://www.ukraineslovakia.sk/ (англійська, словацька, українська, російська)
• Угорський Гельсинський комітет https://helsinki.hu/.../information-for-people-fleeing.../ (англійська, угорська, російська, українська) • Верховний комісаріат у справах біженців (ВКБ) https://help.unhcr.org/hungary/...
• Верховний комісаріат у справах біженців (ВКБ) https://www.unhcr.org/.../42841-information-for-persons...
• Code for Romania https://dopomoha.ro/en (англійська, румунська, українська, російська) • https://razboi.info/ • Верховний комісаріат у справах біженців (ВКБ) https://help.unhcr.org/romania/
• https://www.fluechtlingsrat-bayern.de/unterstuetzung-fuer-ukrainerinnen/ (німецька, українська) • Щодо Берліну: www.berlin.de/ukraine/en/arrive/ (англійська)
Сайт з повним переліком структур, що допомагають біженцям, у різних країнах Європейського Союзу: https://unitedforukraine.org/
Британська міністерка внутрішніх справ Пріті Патель заявила, що вихідці з України, які мають «близьких родичів» у Великій Британії, можуть бути прийняті за пришвидшеною процедурою. Тим не менше, прийом біженців з України буде обмежений певними умовами.
Транспорт
Деякі європейські країни надали право безкоштовного проїзду для вихідців з України, що хочуть дістатися певної країни в Європі. Зокрема, йдеться про Німеччину, Польщу, Австрію та Францію. У Франції безкоштовний проїзд запроваджено в поїздах TGV Inoui, Intercités, Ouigo, Lyria (у напрямку Швейцарії), Alleo (у напрямку Німеччини), Thalys, Elipsos (у напрямку Іспанії), SVI (у напрямку Італії) та Eurostar (у напрямку Англії).
https://www.sncf.com/fr/groupe/gratuite-trains-refugies-ukrainiens
Тимчасовий захист у Франції для осіб, що втекли з України
Умови отримання тимчасового захисту у Франції: • Випадок 1: Ви громадянин України і проживали в Україні до 24 лютого 2022; • Випадок 2: Ви не є громадянином України, але перебуваєте під захистом (міжнародним чи національним) української держави; • Випадок 3: Ви не є громадянином України, маєте постійну посвідку на проживання, видану українськими органами влади, і ви не в змозі повернутися до країни вашого походження, щоб оселитися там у безпеці та на постійній основі; • Випадок 4: Ви член родини особи, що підходить під один із трьох випадків, описаних вище (членами родини вважаються: чоловік/дружина, неповнолітні неодружені діти та батьки-утриманці). Ви можете скачати листівку українською з усією інформацією тут.
Поселення у Франції
Для отримання житла на перший час, треба набрати безплатний номер 115. Майте на увазі, система пошуку житла для надзвичайних випадків зазвичай перевантажена : не дивуйтесь, якщо доведеться провести кілька годин на телефоні та передзвонювати кілька разів протягом тижнів.
Медичне страхування
Відкрити право на медичне страхування можливо після 90 днів легального перебування на території країни: у статусі шукача притулку, особи під міжнародним захистом, особи з посвідкою на проживання. Ви маєте зробити запит на приєднання до системи універсального медичного захисту (protection universelle maladie). Формуляр можна знайти тут На додачу до цього, ви можете попросити додаткове медичне страхування (complémentaire santé solidaire, CSS), якщо ваші доходи нижчі за певний поріг, залежно від складу вашого домогосподарства. Для того, щоб подати цю заявку, бажано зв’язатися з соціальним працівником. Особи, чиє перебування у Франції не легалізоване, можеть звернутися по державну медичну допомогу (l’Aide Médicale d’État, AME). Формуляр
Медичний догляд
Доки вам не відкрили медичне страхування, ви можете скористатися послугами лікарняних пунктів доступу до медичного догляду (permanences d’accès aux soins des hôpitaux, PASS). Вони пропонують медичне та соціальне обслуговування для тих, у кого ще нема прав на медичне страхування або нема фінансових ресурсів. Існують PASS, що спеціалізуються на загальній терапії та спеціалізованій медицині, психіатрії, стоматології та гінекології. Список можна знайти тут: https://www.aphp.fr/permanences-dacces-aux-soins-de-sante-lap-hp • Двомовна франко-російська медична брошура (догляд, охорона здоров’я, боротьба проти дискримінації, реєстрація, освіта у Франції)